Wielu pracodawcom wydaje się, że ocena ryzyka zawodowego jest czynnością jednorazową. Nic bardziej mylnego. Ocena ryzyka jest ciągłym procesem, który powinien być okresowo uruchamiany, by zaktualizować i uzupełnić informacje.
Ocena ryzyka zawodowego – główne informacje
Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy należy do obowiązków pracodawcy. Powinien on dla każdego stanowiska przygotować taki dokument, w którym określi jakie zagrożenia może spotkać pracownik podczas wykonywania obowiązków, jak im przeciwdziałać i jak właściwie wykonywać zleconą pracę. Ocena jest uzupełniana przez szkolenia BHP – instruktaż stanowiskowy, w czasie trwania którego zatrudniony uczy się praktycznych umiejętności.
Najważniejsze wytyczne ocen ryzyka zawodowego
Ocena ryzyka zawodowego:
- Powinna być przeprowadzana regularnie, w określonych odstępach czasu. Jednorazowa ocena nie wystarcza. Stosowane w zakładzie rozwiązania BHP powinny być cały czas monitorowane i – gdy np. pojawią się nowe zalecenia lub przepisy prawne dotyczące danego stanowiska – musi zostać zaktualizowana. Podobną sytuacją będzie np. udostępnienie na rynku nowych metod, procedur lub narzędzi, które pozwalają minimalizować ryzyko dla pracownika (np. ulepszonych środków ochrony osobistej, zabezpieczeń maszyny).
- Nie istnieje „uniwersalna” ocena ryzyka na danym stanowisku. Każda powinna być przeprowadzana indywidualnie, z uwzględnieniem warunków, organizacji, procesów pracy oraz wiedzy i doświadczenia pracownika. Skopiowanie oceny z innej firmy lub skorzystanie z gotowych wzorów może nie spełnić wymogów stawianych tego typu dokumentowi.
- Ocenę ryzyka zawodowego należy obowiązkowo zaktualizować, gdy w procesie, organizacji pracy lub technologiach wykorzystywanych na danym stanowisku coś się zmienia. Podobnie jest w przypadku zmiany maszyny lub urządzenia, z którego korzysta pracownik podczas wykonywania obowiązków oraz wtedy, gdy wskutek postępowania wyjaśniającego po wypadku przy pracy wskazano nieprawidłowości w ocenie ryzyka lub okazała się ona niekompletna.
- Każda ocena powinna być właściwie udokumentowana (jest to niezbędne nie tylko w czasie kontroli PIP). Dokument powinien zawierać datę sporządzenia oceny, opis stanowiska pracy z konkretami (m.in. używanymi maszynami, opisem zadań, stosowanymi substancjami i występowaniem szkodliwych czynników) oraz proponowane sposoby przeciwdziałania zagrożeniu. Musi też opisywać w jaki sposób czynniki mogą negatywnie wpływać na osoby zatrudnione na tym stanowisku i wskazywać jak ograniczyć ryzyko pogorszenia się ich stanu zdrowia (m.in. proponując odpowiednie środki ochrony indywidualnej oraz zbiorowej).
Brak właściwie sporządzonych ocen ryzyka zawodowego może być jedną z przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, nie wiedząc z jakimi zagrożeniami spotyka się w trakcie wykonywania swoich obowiązków, nie będzie mógł się skutecznie przed nimi chronić. Nieaktualna lub niedopasowana do stanowiska pracy ocena uniemożliwi mu zadbanie o swoje zdrowie i może doprowadzić do tragedii. Dlatego też nadzór BHP musi regularnie monitorować aktualność i adekwatność ocen, jak również zadbać o właściwe szkolenia BHP dla pracowników, by mogli się zapoznać z tymi ocenami (szkolenie wstępne) lub odświeżyć posiadaną już wiedzę (szkolenia okresowe).
Zachęcamy wszystkie firmy z okolic Pruszkowa (Piastów, Grodzisk Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki) do skontaktowania się z nami. Przeprowadzimy audyt ocen ryzyka zawodowego w Państwa firmach i pomożemy je zaktualizować tak, by w pełni odpowiadały wymogom i warunkom pracy w zakładzie. Obsługujemy też przedsiębiorców z Brwinowa, Milanówka i innych miejscowości z okolic Warszawy, jak również firmy ze stolicy.