Kask na budowie – obowiązkowy!

Kask na budowie to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej służący zabezpieczeniu głowy. Jest obowiązkowy dla wszystkich osób przebywających na placu budowy (także gości!). Jeżeli nakaz ten nie jest respektowany, grozi za to kara do 500zł.

Kask na budowieKask chroni przed spadającymi z wysokości przedmiotami i zabezpiecza przed uderzeniem głową w przeszkodę. Jego brak może spowodować urazy głowy (od lekkich obrażeń, poprzez wstrząśnienie mózgu, aż po uszkodzenie kości czaszki) oraz urazy szyi (kręgosłupa).

Kolorystyka kasków używanych na budowach nie jest przypadkowa. Każdy kolor jest przypisany innej profesji, dzięki czemu można od razu zidentyfikować kierownika budowy czy energetyka.

W żółtych kaskach pracują robotnicy fizyczni, biały noszą inżynierowie oraz kierownicy, a także nadzór. W zielonych chodzi służba BHP, w pomarańczowych – geodeci. Czarny kask przysługuje architektom oraz osobom sprawującym nadzór autorski, a czerwone mają praktykanci i stażyści. W niebieskim kasku spotkać można osoby zajmujące się elektryką oraz operatorów maszyn.