Dlaczego warto zlecić nadzór BHP firmie zewnętrznej?

Pracodawca sprawuje nadzór BHP nad pracownikami i dba o to, by wykonywali oni swoje obowiązki w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i życia. O ile tej odpowiedzialności nie można się zrzec, o tyle same zadania służby BHP można zlecić wykwalifikowanej firmie zewnętrznej.

Dlaczego warto zlecić nadzór BHP?

To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim firmy specjalizujące się w zadaniach BHP oferują kompleksową obsługę – od szkoleń BHP, poprzez nadzór BHP, aż po przygotowywanie wymaganej dokumentacji. Zakres wykonywanych usług jest dostosowywany do oczekiwań klienta i jego potrzeb, można więc wybrać dokładnie to, co jest potrzebne. Do najważniejszych zalet outsourcingu BHP należy również pewność pracodawcy, że warunki, w których zatrudnieni są jego ludzie, są dla nich bezpieczne.

Zalety zatrudnienia zewnętrznej firmy BHP

Kompleksowość usług to nie jedyny atut. Oprócz powyższego, outsourcing usług BHP to także:

Warto zlecić nadzór BHP firmie zewnętrznej
  • Ekspercka wiedza i wieloletnie doświadczenie. Osoby zajmujące się zawodowo zagadnieniami BHP muszą mieć odpowiednie wykształcenie. Nierzadko mają również wiele lat doświadczenia w tej pracy. Dla pracodawcy to gwarancja, że podejmowane działania będą zgodne z aktualnym stanem prawnym i obejmą wszystkie obowiązki, jakie nakłada na pracodawców prawo. Niektóre firmy specjalizują się w wybranych branżach gospodarki, co jest dodatkowym atutem w przypadku prowadzenia działalności w tej branży.
  • Oszczędność czasu. Przeprowadzanie ocen ryzyka zawodowego, zakup odzieży ochronnej, szkolenia BHP dla pracowników, pilnowanie terminów badań okresowych, bieżące kontrolowanie pracowników – to wszystko jest szalenie czasochłonne. Outsourcing BHP pozwala zlecić wybrane sprawy specjaliście, dając pracodawcy możliwość skupienia się na strategicznych sprawach firmy. Specjalista zajmie się również takimi rzeczami jak „obsługa” kontroli PIP lub innych instytucji nadzorczych (w zakresie ich przygotowania, wzięcia udziału, wdrażania wniosków pokontrolnych).
  • Bieżący monitoring przestrzegania zasad bezpiecznej pracy daje możliwość wychwycenia błędów i niewłaściwych zachowań zanim skończą się one wypadkiem przy pracy. Specjaliści BHP wiedzą na co zwrócić uwagę, bo znają najczęściej popełniane błędy – od strony praktycznej. Jednocześnie dzięki swojemu doświadczeniu łatwiej im przewidzieć konsekwencje niektórych działań, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na prawidłowe.
  • Dokumentacja – pilnowanie terminarza szkoleń BHP, ważności badań lekarskich, kompletności dokumentów w teczkach kadrowych – to wszystko można zlecić osobom z zewnątrz. Zajmą się one kompleksowym prowadzeniem dokumentacji, co w sytuacji kontroli PIP lub wypadku przy pracy, może się okazać istotne. Pracodawca będzie mógł udowodnić, że wszelkie obowiązki BHP spoczywające na nim zostały zrealizowane.
  • Szkolenia BHP. Specjaliści z firmy zewnętrznej mają uprawnienia do prowadzenia szkoleń BHP. Nie tylko odpowiednio dobiorą zakres szkolenia do technologii i procedur firmy, ale również uzupełnią go o najnowszą wiedzę i ostatnie zmiany prawne.
  • Pełna dostępność. Firmy świadczące usługi BHP zazwyczaj mają kilku specjalistów. W przypadku choroby jednego z nich, jego zadania przejmuje osoba mająca podobne kompetencje, uprawnienia i wiedzę. Pozwala to zachować ciągłość świadczonych usług, bez obniżania ich jakości.
  • Mniej formalności. Zlecenie nadzoru BHP na zewnątrz to również mniej „papierów” dla księgowej. Zamiast kilkunastu faktur pracodawca dostaje jedną miesięcznie, która zawiera koszty obsługi BHP i re-fakturowane inne wydatki związane z bezpieczeństwem pracy w jego zakładzie.

Jak zlecić nadzór BHP firmie zewnętrznej?

Zlecenie usług BHP następuje na podstawie umowy zwartej między firmami. Określa ona zakres outsourcingu i warunki jego realizacji. Zakres oferowanych usług zazwyczaj jest dobierany indywidualnie do klienta. Niektóre z firm stosują również abonamenty – ustalone odgórnie pakiety usług, przeznaczone dla wybranych branż lub rodzajów działalności. Usługi spoza abonamentu są płatne dodatkowo.

Jeżeli szukasz dobrej firmy oferującej nadzór BHP i usługi BHP z okolic Warszawy (Puszków, Grodzisk Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki, Piastów) to zapraszamy to skontaktowania się z nami. Zapewniamy stałą współpracę BHP dla firm i zakładów pracy, realizujemy audyty BHP i pojedyncze zlecenia. Stoi za nami wiele lat doświadczenia i aktualna wiedza o wymogach i zasadach bezpiecznej pracy. Sprawdź, co możemy ci zaproponować!