Diizocyjaniany – zasady pracy

Diizocyjaniany są toksyczne i szkodliwe dla człowieka. Podstawą właściwego obchodzenia się z nimi jest znajomości ich specyfiki, sposobów dostawania się do organizmu i metod chronienia się przed ich negatywnym działaniem.

Diizocyjaniany – wpływ na człowieka

Diizocyjaniany - zasady pracy

Podstawowe zasady pracy z diizocyjanianami obejmują przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz znajomości specyfiki substancji ważna jest również wiedza o sposobie dostawania się jej do organizmu, by móc właściwie zabezpieczyć się przed wchłonięciem chemikaliów. Wiedzę na ten temat zdobywa się na szkoleniu BHP – każda osoba, która ma z nimi styczność powinna takie szkolenie ukończyć.

Szacuje się, że aż 80% wypadków z udziałem diizocyjanianów jest wynikiem niewłaściwego zachowania się pracowników – m.in. lekceważenia przepisów higieny pracy, zaniedbań w zakresie szkoleń BHP i nieumiejętnego korzystania ze sprzętu ochronnego.

Kontakt ze skórą najczęściej następuje w wyniku rozchlapania substancji oraz niewłaściwego stosowania środków ochrony indywidualnej (np. nieumiejętnego ściągania skażonych rękawic). Do oczu diizocyjaniany dostają się w wyniku nieszczelnych lub niewłaściwie dobranych gogli lub też w efekcie niewłaściwych sposobów pracy, niezgodnych z wytycznymi BHP. Wdychanie diizocyjanianów bywa efektem niesprawnej wentylacji, braku środków ochrony indywidualnej lub ich niewłaściwego stanu (np. starych filtrów, nieprzylegających masek, uszkodzonych aparatów oddechowych).

Objawy zatrucia diizocyjanianami

Co istotne, objawy dostania się diizocyjanianów do organizmu nie muszą pojawić się do razu po kontakcie z substancją. Wielokrotnie następuje to kilka, a nawet kilkanaście godzin później, kiedy pracownik jest już w domu. Pierwsze oznaki mogą być bagatelizowane – pojawia się katar (przypominający katar sienny), kaszel, wysypka na skórze, pieczenie oczu. Jednak za każdym razem, gdy istnieje podejrzenie, że kłopoty ze zdrowiem są spowodowane kontaktem z tymi chemikaliami, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W zależności od sposobu wchłonięcia substancji występują różne objawy:

  • W przypadku dostania się do płuc i układu oddechowego najczęściej pojawia się kaszel, problemy z oddychaniem, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech.
  • Kontakt ze skórą powoduje reakcję alergiczną na jej powierzchni: wysypkę, swędzenie, pieczenie, ból. Czasami przechodzą one w stany zapalne skóry i pojawia się wysięk.
  • W sytuacji zachlapania oczu najczęstszymi objawami są pieczenie i łzawienie. Czasami pojawia się także dyskomfort oraz zaczerwienienie oka.

Nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnych limitów może spowodować reakcję alergiczną u człowieka. Dłuższe narażenie na kontakt z diizocyjanianami może skończyć się astmą (w formie przewlekłej lub ostrej), dlatego też ważne jest przestrzeganie zasad pracy z tymi substancjami i minimalizowanie ryzyka zawodowego.

Szkolenie BHP – diizocyjaniany

Wszystkim osobom mającym kontakt z diizocyjanianami (lub mogącymi go mieć np. w sytuacji stosowania tych chemikaliów w zakładzie pracy) oferujemy kompleksowe szkolenie BHP dotyczące zasad pracy z tymi substancjami. Prezentujemy ich charakterystykę, przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zagrożeń i sposoby przeciwdziałania im. Zajmujemy się również sytuacjami awaryjnymi, które mogą wystąpić (takie jak np. wyciek substancji); szkolimy jak zachować się w takich okolicznościach, jak postępować ze skażonymi odpadami i opakowaniami.

Zapraszamy do udziału, jeżeli szukają Państwo sprawdzonej, konkretnej wiedzy dotyczącej diizocyjanianów!