W przypadku prac niebezpiecznych pożarowo konieczny jest właściwy nadzór BHP pozwalający uniknąć wypadków przy pracy i dopilnować, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki zgodnie z procedurami i przepisami. W przypadku prac niebezpiecznych pod względem pożarowym pracownicy i nadzorcy mają dodatkowe obowiązki związane z bezpieczeństwem pracy.
Nadzór BHP nad pracami niebezpiecznymi pożarowo – obowiązki

Osoby, których zadaniem jest nadzorowanie prac niebezpiecznych pożarowo, muszą mieć dodatkową wiedzę dotyczącą tego typu zagrożeń.
Do ich obowiązków należy przede wszystkim nadzorowanie podległych im pracowników i egzekwowanie pracy zgodnie z zasadami ppoż. Każdorazowo osoby nadzorujące powinny kontrolować miejsce prowadzenia prac oraz warunki ich prowadzenia, by uchronić ludzi i mienie przed przypadkowym zaprószeniem ognia. W ramach tej kontroli należy też sprawdzić zabezpieczania ppoż. (takie jak np. gaśnice) oraz ich dostępność i sprawność.
Kontrola nie kończy się wraz z rozpoczęciem pracy przez zatrudnionych. W trakcie ich trwania nadzór BHP powinien monitorować sposób wykonywania obowiązków i reagować w razie jakichkolwiek uchybień mogących spowodować pożar. Osoby nadzorujące mają również obowiązek wstrzymania prac w sytuacjach, gdy zagrożenie pożarowe wzrośnie powyżej dopuszczalnego poziomu. Prace mogą zostać wznowione dopiero po jego usunięciu i przywróceniu bezpiecznych warunków pracownikom.
Po zakończeniu prac nadzór BHP powinien sprawdzić pomieszczenia i miejsca pracy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego, by upewnić się, że nie ma niebezpieczeństwa zaprószenia ognia.
Osoby nadzorujące biorą udział również w planowaniu i przygotowywaniu prac. Ich zadaniem jest uczestnictwo w komisjach określających optymalne warunki pracy w miejscach narażonych na powstanie pożaru i przygotowanie procedur prowadzenia takich prac.
Pracownicy – obowiązki ppoż.
Nie tylko nadzór BHP, ale również osoby zatrudnione przy pracach niebezpiecznych pożarowo muszą mieć odpowiednie kompetencje. Należy do nich przede wszystkim wiedza na temat zagrożeń związanych z ogniem, znajomość przepisów pożarowych i instrukcji bezpiecznego wykonywania prac. Muszą one również znać podstawy obsługi sprzętu gaśniczego oraz procedury postępowania w razie pożaru lub ewakuacji. Zasady te mogą zostać przekazane podczas dodatkowego szkolenia BHP, a ich znajomość musi być regularnie kontrolowana.
Przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków, pracownik powinien przygotować stanowisko pracy i sprzęt gaśniczy, by móc z niego skorzystać w razie zaprószenia ognia. Musi również sprawdzić, czy na jego stanowisku pracy zagrożenie pożarem nie jest zbyt wysokie. Jeżeli tak, powinien dążyć do obniżenia ryzyka lub powstrzymać się od wykonywania pracy, zgłaszając to osobie nadzorującej i podporządkować się jej zaleceniom.
W budownictwie, przy pracach niebezpiecznych pod względem pożarowym, szczególną uwagę należy zwrócić na materiały i wykorzystywane narzędzia, które mogą być przyczyną zaprószenia ognia lub wybuchu. Butle z gazem technicznym nie powinny być nagrzewane powyżej 35°C i umieszczane w miejscach, gdzie mogą na nie padać iskry lub gorące cząstki stałe. Nie wolno ich również umieszczać w wykopach i przetrzymywać w pomieszczeniach – powinny się znajdować poza ich obszarem. Zabronione jest również rozgrzewanie lub podgrzewanie materiałów budowlanych (np. smoły) w otoczeniu, które zawiera łatwopalne materiały.
Po wykonaniu zleconych prac zatrudniony powinien zgłosić ich zakończenie przełożonemu, by ten mógł skontrolować otoczenie i stanowisko pracy pod kątem potencjalnego zagrożenia pożarem. Pracownik również powinien przeprowadzić taką kontrolę zanim zejdzie ze stanowiska pracy.
Procedura postępowania w razie pożaru
W sytuacji, gdy w miejscu pracy pojawi się ogień, należy niezwłocznie zawiadomić służby ratownicze i ewakuować pracowników. Przed przyjazdem straży pożarnej osoby nadzorujące prace niebezpieczne pożarowo powinny zorganizować akcję gaśniczą z wykorzystaniem posiadanego sprzętu i zarządzać jej przebiegiem. W miarę możliwości powinno się również usunąć materiały i narzędzia, które mogą zwiększać obszar i intensywność pożaru, takie jak np. butle z gazami technicznymi czy sprzęt spawalniczy.